Talk Kullanım Alanları

Boya Sanayiinde : Lif ve yaprak özelliğine sahip talklar, yağ absorblama özelliğinden dolayı boya ve benzeri yağ yapımında kullanılmaktadır. Boya sanayiinde kullanılan talk öğütüldüğünde son derece beyazve tenörü yüksek olmalı (%98.5). Ayrıca 325 mesh' lik elekten geçebilmelidir. Talk lifi boya tabakacıklarının biribirine ve yüzeye kenetlenmesini sağlar. Ağır boya materyallerinin çökmesini önleyip, boyanın daha homojen olmasını sağlar.
Copyright © 2009-2012 | Her hakkı saklıdır | Özmen Kimya | www.talkpudrasi.com | info@talkpudrasi.com |

Talkın istenilen tane boyutunun elde edilmesi mümkün olduğundan kimyasal saflığı ve kayganlığından dolayı kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. İlaç sanayiide kullanılan talkta aranan özellikler, içerdiği lifsi ve sert minerallerin azlığı, arsenik ve demir miktarlarının düşük olmasıdır.
Talkın istenilen tane boyutunun elde edilmesi mümkün olduğundan kimyasal saflığı ve kayganlığından dolayı kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Kozmetik sanayiide kullanılan talkta aranan özellikler, içerdiği lifsi ve sert minerallerin azlığı, arsenik ve demir miktarlarının düşük olmasıdır.
Talk, yumuşaklığı, tane boyu, mürekkep emme özelliği ve suda erime özelliği nedeni ile kağıt sanayiinde rahatça kullanılabilmektedir. Ancak kullanılacak talkın CaCO3 oranı %2-5' ten fazla olamamlı ve başka mineral içermemelidir.
Talk, kablo yapımında da diğer kullanım alanlarında olduğu kadar etkin bir maddedir. Geçirgenliği önler. Toz olarak kablo arasında, formülle dış kaplamada kullanılır.
Talk, bir çok sentetik lastik,Plastik ve kauçuk üretiminde doldurucu olarak kullanılır.Maddeye sıkı bir doku kazandırır.
Dolgu Malzemesi olarak kullanılır.Ortalama tane boyutu 2µm,elektriğe karşı direnç, esneklik sağlar.
Pota Malzemesi olarak kullanılır. Sıçağa dayanıklı oluşu, kalıp ve döküm arasında geçirgenliği önler. Ergimiş metalin üzerinde havayla temasını kesmek için kullanılır.
Sakızda, mayada ve Hayvan yeminde dolgu maddesi olarak kullanılır. Şekerde ve çikolatada yapışkanlığı önleyici olarak kullanılır.
Talkın ısı ile genleşme özelliğinin çok az olması nedeniyle banyo ve mutfak seramiklerinde ve elektrik sobalarının plakalarında kullanılmasını sağlamıştır. Seramik sanayiinde kullanılacak talkta fiziksel ve kimyasal yapı bakımından homojenlik istenir. Ayrıca, tane iriliği ve dağılımı ile pişirme rengi de önemlidir. Bileşiminde manganez ve demir istenmeyen ten fazla olmamalıdır. Elektroseramik ve sırlamada impuritelerdir. CaO %0.5, demir oksit %1.5 ve Al2O3 %4' kullanılan talk saf magnezyum silikattır. Ayrıca kloritsiz kompakt talk (steatit) kullanılabilir.
Sertlik ve sıçaga dayanıklılığı sağlar. Aynı zamanda kırılmaz ve çatlamayı önler.
Talk haşare öldürücü ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İlaca toksik etki, istenen yoğunluk ve az aşındırıcılık özelliklerini kazandırır.
Bu iş için genellikle kalitesiz talklar kullanılır.Bu yüzden hammadede beyazlık ve saflık aranmamaktadır.Aranan özellikler ,tane boyu ve dağılımı ile yağ emme özelliğidir.Talk,çatı yapımında erimiş asfaltı stabil duruma getirdiği için yangın ve hava koşullarına karşı yüksek bir koruma sağlar.Talk ayrıca, yapım ve yerleştirme sırasında çakılların veya çatı yollarının birbirlerine yapışmasını önler.
Boya Sanayi

Kozmetik Sanayi

İlaç Sanayi (Farmakoloji)
Kağıt Sanayi
Kablo Sanayi
Kauçuk Sanayi
Lastik Sanayi
Döküm Sanayi
Gıda Sanayi
Seramik Sanayi
Asfalt
Haşere İlaç ve Gübre Sanayi
Çatı Kaplama
                                       
                                   Anasayfa
        
                          Ürünlerimiz

                Talk Pudrası

        Talk Kullanımı

     Tesislerimiz
        
İletişim Bilgileri